Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach ciężko jest niekiedy zmotywować niektórych pracowników do jeszcze cięższej pracy. Najczęściej pomaga oczywiście motyw finansowy, jednakże powstaje pytanie, w jaki sposób go najlepiej zastosować, aby odniósł zamierzony skutek?

Jakie są najlepsze sposoby?

Oczywiście nic tak nie motywuje jak podwyżka, jednakże należy liczyć się z tym, że inni pracownicy mogą być nieco bardziej zdemotywowani, że inna osoba dostała podwyżkę, a oni nie. Dodatkowo pracownik, który podniesienie pensji otrzymał może przestać się bardzo starać, bo przecież już zamierzony cel został osiągnięty.

Premia uznaniowa może być kolejną, ciekawą metodą na to, aby nagrodzić danego pracownika za efekty jego pracy. Rzecz w tym, że jest ona najczęściej przyznawana „na oko” temu pracownikowi, który zdaniem szefa na nią zasłużył. I w tym momencie istnieje podobne ryzyko jak wyżej, czyli, że inni poczują się przez to gorzej.

Co jest najskuteczniejsze?

Zdecydowanie dobrze działają premie uzależnione od wyników pracy. Czyli jeśli ktoś rzeczywiście wybija si ponad wszystkich i jest tytanem pracy, to zdecydowanie należy go za to nagradzać. Jednakże należy mieć tutaj odpowiednio skonstruowany system premiowy, bowiem od niego będzie najwięcej zależało. Taki rodzaj premii będzie przyznawany tym pracownikom, którzy osiągną odpowiednie wskaźniki efektywności. Zwracamy uwagę, aby było one dobrze dobrane, żeby firma nie musiała przydzielać premii osobom, które tak naprawdę nie wnoszą nic szczególnego do firmy. Często jednak system premiowy jest niedopracowany, przez co pracodawca nie widzi sensu jego stosowania.

Warto jest w tym celu zatrudnić pracowników, dzięki którym będzie możliwe opracowanie takiego modelu, który na pewno zadowoli wszystkich. Szczególnie opłaca się po prostu skorzystać z profesjonalnych firm, które zajmują się doradzaniem biznesowym. Absolutnie nie warto jest bać się prosić o porady innych, bowiem to może Ci się jedynie opłacić i wnieść Twoją działalność na znacznie wyższy poziom.